خودروهای ناقص درون ایران خودرو و سایپا به بیش از ۹۰ هزار دستگاه رسید

دبیر انجمن قطعه‌سازان همگن اظهار داشت: امروز خودروسازها بیش از ۵ هزار میلیارد تومان بدهی معوق به قطعه‌سازها دارند که حتی درصورتیکه آن هم انتخاب شود به دلیل عدم فعالیت بیشتر قطعه‌سازان درون ماه‌های گذشته و بالا رفتن مواد اولیه حداقل خواهان ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات و سرمایه درون گردش هستند تا بتوانند دوباره فعالیت خود را از سر بگیرند.

آرش محبی‌نژاد از افزایش خودروهای فاقد قطعه درون کارخانه‌های ایران خودرو و سایپا خبر داد.

وی گفت: بنا بر آخرین آمار، خودروهایی که درون این دو کارخانه به دلیل کمبود قطعات یدکی تجاری نشده‌اند و درون کف انبار خوابیده هست امروز به بیش از ۹۰ هزار دستگاه رسید. این به این معنی سرمایه عظیمی از این دو خودروساز و قطعه‌سازان راکد مانده هست.

محبی‌نژاد افزود: کسری قطعات این خودروها عمدتاً داخلی هست. این به این معنی خودروساز نتوانسته از قطعه ساز داخلی جنس مورد احتیاج خود را تهیه کند و همانصورت که بارها عنوان کردیم قطعه‌سازان امروز به دلیل عدم پرداخت مطالبات خود ازسوی قطعه‌سازان و افزایش قیمت مواد اولیه و مشکلات ارزی و تهیه مواد اولیه خارجی نمی‌تواند سفارشات خودروسازها را تامین کند. البته قسمت اندکی از این خودروها نیز خواهان قطعات وارداتی هست.

دبیر انجمن قطعه‌سازان همگن تصریح کرد: از سوی دیگر این مسیر سبب افزایش قیمت تمام شده خودرو می‌شود علاوه بر اینکه خودروساز مجبور هست مکانی ازبرای دپو کردن این خودروها تدارک ببیند درون آینده نیز زمانی قطعه تامین شد دوباره باید کارگر و تکنسین بر روی این خودروها کار کند و مراحل کنترل کیفیت را دوباره پشت سر بگذارند که این خرج زیادی به خودروسازها وارد می‌کند.

وی درون خصوص وضعیت قطعه‌سازان گفت: امروز خودروسازها بیش از ۵ هزار میلیارد تومان بدهی معوق به قطعه‌سازها دارند که حتی درصورتیکه آن هم انتخاب شود به دلیل عدم فعالیت بیشتر قطعه‌سازان درون ماه‌های گذشته و بالا رفتن مواد اولیه حداقل خواهان ۱۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات و سرمایه درون گردش دارند تا بتوانند دوباره فعالیت خود را از سر بگیرند.

وی افزود: ما تمام این مشکلات را به صورت تصویب شده به ۲۹۰ نماینده مجلس و سران سه قوا فرستاده‌ایم. همچنین پیشنهاد خود را درون هشت بند مطرح کرده‌ایم. به نظر من تنها مسیر خروج از بحران فعلی اجرایی شدن این موارد هشتگانه هست.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *