دلیل مقاومت بازار درون مقابل کاهش محسوس قیمت ها چیست؟

رصد بازارها نشان می‌دهد قیمت خودروهای داخلی و خارجی نزولی شده هست. حال این سوال مطرح هست که این شیب نزولی ریشه درون چه عواملی دارد؟ آیا قیمت خودرو باز هم مسیر کاهشی خود را دنبال می‌کند؟ البته مسیر نزولی قیمت مختص همه خودروها نبوده و بعضی محصولات ثبات خود را حفظ کرده‌اند، هرچند شرایط کلی بازار از کاهش قیمت حکایت دارد.

فعالان بازار خودرو دو دلیل عمده را ازبرای مسیر نزولی قیمت خودرو مطرح می‌کنند که عبارتند از افزایش عرضه خودرو به بازار، نزولی شدن نرخ ارز.

حسن کریمی، کارشناس حوزه خودرو به این سوال جواب داده هست که آیا بازار خودرو متاثر از کاهش نرخ ارز همچنان مسیر کاهشی قیمت را طی می‌کند؟

به گفته سنجری قسمت زیادی از قیمت تمام‌شده خودرو ناشی از خرج‌ای هست که ازبرای نرخ ارز پرداخت می‌شود. بنابراین هر چقدر خودروها از عمق ساخت داخل کمتری برخوردار باشند، این خرج کمتر خواهد بود. وی درون ادامه اضافه کرد: علاوه بر این موضوع، قسمت دیگری که باید زیر ذره‌میان قرار گیرد، موضوع تامین مواد اولیه موردنیاز هست. به گفته این کارشناس خودرو، قطعاتی که درون داخل ساخته و توسط قطعه‌سازان داخلی تامین می‌شوند، آنها هم به مواد اولیه‌ای احتیاج دارند که بعضی مواقع با مبالغ ارزی تامین می‌شوند…بنابراین طبیعی هست که هر چه قیمت ارز کاهش پیدا کند، تاثیر مثبتی درون کاهش قیمت تمام‌شده محصول دارد و قیمت خودرو را درون مدار نزولی و کاهشی قرار می‌دهد.

چند نکته کلیدی

سنجری درون ادامه به چند نکته کلیدی اشاره کرد و گفت: نکته نخست که باید به آن توجه داشت این هست که قیمت ارز درون بازار آزاد کاهشی هست. درون حالی که قیمت ارز به نرخ نیما یا همان نرخی که شرکت‌های خودروساز از آن استفاده کردن می‌کردند، تقریبا مدت وقت‌هاست که ثابت مانده. به این معنی عملکرد بانک مرکزی به شیوه‌ای بوده که توانسته نرخ ارز بازار آزاد را به نرخ ارز دولتی که همان سامانه نیما هست نزدیک کند. به گفته سنجری، خودروسازان تاکنون از این ارز استفاده کردن کرده‌اند و این موضوع به این معناست که کاهش نرخ ارز درون بازار آزاد خیلی نمی‌تواند درون قیمت تمام‌شده یا آن‌چیزی که مربوط به بهای تمام‌شده خودرو هست تاثیر بگذارد.

این کارشناس خودرو درون ادامه به نکته دوم اشاره و تصریح کرد: حتی درصورتیکه فشار نرخ ارز آزاد سبب شود قیمت ارز نیمایی کاهش پیدا کند که امیدواریم این اتفاق بیفتد، باز هم باید منتظر بود که درون محموله‌های تامینی آینده، شاهد تاثیر این کاهش درون بهای تمام‌شده خودرو بود. به این معنی بلافاصله تاثیر خود را روی قیمت خودرو نمی‌گذارد.

به چه دلیل خودرو ارزان شد؟

حال این سوال مطرح هست که درصورتیکه نرخ ارز تاثیری روی قیمت خودرو نمی‌گذارد پس چه چیزی سبب شده درون بازار خودرو قیمت‌ها کاهشی شود؟ این کارشناس خودرو درون جواب به این سوال گفت: کاهش قیمت‌ها را می‌توان درون بسیاری از کالاها مورد تحقیق قرار داد. مشاهده می‌شود تقریبا تورم انتظاری درون بازار رو به کاهش هست و تصور بازار این هست که ما درون آینده دستکم با شرایط دشوارتر تورمی مواجه نخواهیم بود و لااقل همین وضعیت ادامه خواهد داشت. الان درصورتیکه کاهش پیدا نکند، افزایش هم پیدا نمی‌کند.

به گفته سنجری، این خوشبینی بازار به آینده تورم سبب شده بعضی از خریدها به تاخیر بیفتد و بخشی از خریدهایی که ازبرای سود و دلالی که ناشی از تورم به مسیر افتاده بود از مسیر تقاضا خارج شوند و قیمت خودرو را به سمت کاهش سوق دهند. البته بخشی از کاهش قیمت خودرو هم به تاثیرات روانی و هم به خروج حباب از قیمت خودرو نسبت داده می‌شود.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *